Пам’ятка населенню про дії щодо попередження терористичних актів

    З метою підвищення особистої безпеки та запобігання знищення матеріальних цінностей, кожному громадянину необхідно посилити пильність до ознак, які можуть бути передумовами терористичних актів, і при необхідності дотримуватися правил поведінки в екстремальних умовах. Типовою зброєю терористів є використання замаскованих вибухових пристроїв. Злочинці намагаються розмістити вибухові пристрої в найбільш уразливих місцях, де зможуть завдати великої шкоди населенню.


      До таких місць, як правило, належать:
  – Автомобілі, які припарковані біля ринків, супермаркетів, інших установ з масовим перебуванням людей;
  – Входи, внутрішні двори, підсобні приміщення житлових і адміністративних будівель, складських приміщень;
  – Урни для сміття, інженерні комунікації в місцях масового перебування людей;
  – Громадський транспорт (тролейбуси, автобуси, трамваї, вагони поїздів);
  – Об’єкти підвищеної небезпеки, газопроводи, водопроводи, електророзподільні комунікації.

      З метою попередження терористичного акту і при виявленні вибухового пристрою необхідно:
  – Бути пильним і звертати увагу на залишені речі (валізи, сумки, пакети, великі дитячі іграшки) особливо якщо до цих предметів прикріплені електропроводи, мобільні телефони, антени або в них прослуховується хід годин;
  – Звертати увагу на ділянки свіжокопанної землі, нещодавно оштукатуреної або пофарбованої стіни будівлі;
  – Не приймати від сторонніх осіб подарунків, поштових посилок, квітів у горщиках, і т.д .;
  – Користуючись громадським транспортом, не погоджуватись на пропозиції супроводжувати речі невідомої особи (у тому числі провідників, контролерів).

     При виявленні вибухового пристрою або підозрілого предмета необхідно:
  – Не панікуючи, негайно повідомити про знахідку представникам міліції, охорони, аварійно-рятувальних служб або зателефонувати за телефонами 101, 102;
  – Не палити, не користуватися запальничками, іншими джерелами відкритого вогню;
  – Не торкатися підозрілої речі руками або іншими предметами;
  – Ні в якому разі не намагатися переміщувати вибуховий пристрій (підозрілий предмет) або змінювати його положення;
  – Покинути місце де виявлено підозрілий предмет або відійти на безпечну відстань і при можливості вжити заходів щодо недопущення на небезпечну ділянку інших людей.

     Не менш важливим фактором підтримки нормальних умов життєдіяльності є недопущення проявів пропаганди, яка спрямована на порушення цілісності країни або зміну конституційного ладу насильницькими діями.

З метою недопущення загострення соціально-політичної обстановки в районі, що може бути передумовою початку активних терористичних дій, всім свідомим громадянам необхідно приділяти увагу:
  – Випадкам закликів до непокори владі і порушення громадського порядку;
  – Розповсюдження газет і листівок антисоціальної, провокаційного характеру;
  – Появі осіб, які в даному місці викликають підозру своєю поведінкою або зовнішнім виглядом (одягнені не за погодними умовами в просторий одяг, яка дозволяє приховати зброю, вибухівку, засоби спостереження).

У зазначених випадках, зберігаючи спокій і не привертаючи уваги, по можливості слід докладніше розглянути і запам’ятати обставини події, прикмети підозрілих осіб і сповістити представників міліції (тел. 102) або СБУ (тел. 3-01-71).

Рекомендації як убезпечити себе та оточуючих від теракту і його наслідків у місті:
• По можливості уникайте місць масового скупчення людей;
• Не перебувайте поруч зі скляними вітринами – навіть безоболочкові боєприпаси за рахунок впливу ударної хвилі викликають їх руйнування і поранення осколками скла;
• Звертайте увагу на осіб, які незвично  себе поводять і  мають  великі сумки, пакети, та неприродно тепло одягнених в теплу пору року. Повідомляйте про них найближчого співробітника міліції або охорони;
• Вчіться намічати шляхи відходу – відзначайте сходи, виходи, укриття;
• Звертайте увагу на «забуті» предмети: валізи, згортки, книги;
• Такі «забуті» речі не переміщати і не оглядати самостійно, обов’язково викликати фахівців;
• Вибухові пристрої типу «бомба в листі» зазвичай мають товщину 5-10 мм, листи такого роду звичайно важкі. При отриманні підозрілого листа необхідно викликати фахівців;
• При виявленні вибухового пристрою необхідно відійти від небезпечного місця, не курити, не пробувати самостійно його знешкодити, повідомити про знахідку правоохоронним органам.
• При вибуху обов’язково треба впасти на землю, а в приміщенні – на підлогу;
• Якщо в будівлі, де ви знаходитесь, стався вибух, головне – не піддаватися паніці. Знайте, що ви можете вибратися. Після вибуху негайно спробуйте залишити будівлю. Не затримуйтесь для того, щоб забрати свої речі або для того, щоб зателефонувати.
• Якщо навколо падають меблі, обломки швидко сховайтесь де-небудь, наприклад, під столом, поки падіння речей не припиниться, потім швидко вибігайте з приміщення. Ні в якому разі не користуйтеся ліфтом – він може застрягти.